fbpx
+90 224 483 59 39
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yoğunlaştırıcı

Yoğunlaştırıcı

Çamur yoğunlaştırma, çöktürme havuzlarından alınan çamurun içerisindeki su oranının en aza indrgenmesi işlemidir. Yoğunlaştırma işlemi susuzlaştırma sürecindeki hacmi azaltmak için uygulanmaktadır. Ham çamur yoğunlaştırma havuzunun merkezinde bulunan deflektöre beslenmektedir. Paletler ile tabanda biriken yoğunlaşmış çamur merkez konisine iletilir. Kollar üzerinde bulunan paralel çubuklar ile yavaş bir karışma gerçekleştirilir. Sürekli beslemeli sistem olmasından dolayı çamur üst suyunun uzaklaştırılması için savak sistemi kullanılmaktadır.

Yoğunlaştırıcılarımız genel olarak;

  • Tahrik Ünitesi
  • Deflektör
  • Boru Mil
  • Taban Sıyırıcı
  • Kafes Kanatlar
  • Kanat Ayar Sistemi
  • Savak
  • Zemin Yataklama Sistemi’nden oluşmaktadır.

Yoğunlaştırıcı tamamen AISI304-316 malzemeden üretilmektedir.

Merkezden tahrikli olup, betonarme ve çelik köprü üzerine bağlanmaktadır. Yoğunlaştırıcı motor + redüktör ve dişli grubundan oluşan bir tahrik sistemine sahiptir. Bu sistemden hareketi alan boru, mil üzerine sabitlenen kanat sistemi ile dönme hareketini sıyırıcı kısmına aktarır.

Kafes kanatlar; dikdörtgen olarak hazırlanmış alt sistem kutu profilden tasarlanmıştır. Üzerine dikme olarak koyulan pencereler yük dağılımının eşit olması açısından düşünülmüştür.

Teleskopik kollar, kanat ayar sistemine bağlandıktan sonra havuza göre ayarlanmasında kolaylık olması açısından kullanılmıştır.

Çubuk sabitleme profilleri havuzda bulunan yoğunlaştırılmış çamurun uygulayacağı baskıyla birlikte çubukların hasar almaması açısından düşünülmüştür. Çubuklar ise çamurun içerisindeki su oranının azaltılması için karıştırma görevini üstlenmektedir.

Tahrik ünitesi; motor + redüktör ve merkez yataklama sistemi yani dişli sisteminden meydana gelen tahrik ünitesi betonarmeye veya köprü üzerine yerleştirilmektedir. Tahrik ünitesi, dönme hareketini boru mile iletir ve yoğunlaştırıcıda karıştırma işlemini başlatır. Dişli sistemi her türlü yatay, düşey yükler ve dönme hızı – devir sayısı hesaplanarak seçilmektedir. Ünite aşırı yüklenmelere karşı ” tork swichi” ile korunmaktadır.

Kanat ayar sistemi; kafes kanatlar teleskopik ayaklar ile sistemde bulunan tij üzerine bağlanır. Bu sistem boru mil üzerinde karşılıklı bulunmaktadır ve bu iki sistemde birbirlerine gijon ile sabitlenir. Bunun nedeni ise havuza yerleştirilirken istenilen tüm ayarların havuz içerisindeyken kolaylık ile yapılabilmesidir. Kanatlar boru mil üzerinde yukarı aşağı kaydırılabildiği gibi teleskopik ayaklar ile kanat açısı da ayarlanabilmektedir.

Tüm malzemeler AISI304-316 kalite malzemeden üretildiği gibi tercih edildiği takdirde epoksi korumalı ST37 (sade karbon çeliği) den de üretilebilmektedir.