fbpx
+90 224 483 59 39
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Krom +6 Arıtma Nedir?

Krom +6 Arıtma Nedir?

Birçok endüstriyel üretim, ciddi çevre sorunlarına neden olan ağır metaller gibi kirleticiler içeren atık ve atık su üretir. Özellikle yüzey işleme ve kaplama endüstrilerinin atıklarında metal iyon konsantrasyonları izin verilen seviyelerin çok üzerindedir. Atık sulardan toksik ağır metal iyonlarının uzaklaştırılması, su kirliliği alanındaki çevre sorunlarından biridir. Krom, bu ağır metallerden sadece bir tanesidir ve birçok endüstriyel proseste yaygın olarak kullanılmaktadır.

Krom içeren atık sular biyolojik oksijen ihtiyacı değeri düşük, genellikle asidik, suda yaşayan ya da bu suyu kullanan canlılar için zehirli etkiye sahip, kendi kendine temizlenme veya arıtılmada etken mikroorganizmaları öldürücü nitelikte inorganik karakterli sulardır. Bu sebepten kromun sulardan uzaklaştırılması gerekmektedir.

Krom +6 atık suları, arıtma tesislerinde önce hidroklorik asit ile pH’ı 2 – 2,5 düşürerek 300 – 350 Orp (mili volt) mertebesine sodyummetabisülfit kimyasalı dozlanarak krom +3 indirgenir. Bu işlem yapılınca arıtma süreci bitmez sadece krom +6’ı krom +3 e indirgenir. Ancak krom +3 de tehlikeli ağır metaldir. Onun da sudan ayrılması gerekir. Bu istemde önemli olan bu reaksiyonun süresi ve krom indirgeme tankının hacminin belirlenmesi ve bekletme süresidir. Ayrıca tank seçimi HDPE, PVC veya PVDF olması gerekir. Bunun dışında yapılan materyal seçimlerinde kromik asit için uygun olmaz ve iş kazaları meydana gelebilir. Ayrıca bu tanklarda atık suyun giriş yapısı ve çıkış yapısının dikkatli dizayn edilmesi gerekir.

GESU Çevre Teknolojileri tarafından; tank materyal seçimi, reaksiyon süresi için bekletme zamanı, giriş-çıkış yapılarının dizaynı en iyi şekilde yapılmaktadır. Tüm imalat süreci fabrikamızda kalite ve kontrol altında yapılmaktadır.